West Bengal Assembly Election 2016 BJP Party MLA Candidates List


West Bengal Assembly Election 2016 BJP Party MLA Candidates List:

BJP Party

The West Bengal state Assembly Election 2016 polling is to be conducted in six phases for the 294 Assembly Constituencies.

The West Bengal Assembly General Election 2016 polling will be done on 4th, 11th, 17th, 21st, 25th, 30th April 2016 and 5th May 2016 in single phase while the 1st phase polling will be done on 2 days.

For all the 294 Assembly Constituencies of West Bengal state the counting of votes will be done on 19th May 2016 and on the same day the winners results with total votes by the parties will be announced by the Election Commission of India.

The Bharatiya Janata Party BJP Central Election Committee had released about four list of BJP MLA candidates names list for the West Bengal Assembly Election 2016 and also allotted 3 seats for allies party Gorkha Janmukti Morcha.

BJP Candidates List West Bengal Assembly Election 2016:

First List:

AC No. AC Name  Name of Candidate
124 Basirhat Dakshin Shammik Bhattacharya
159 Bhabanipur Chandrakumar Bose
197 Dhanekhali (SC) Sasti Duley
219 Dantan Shakti Nayak
220 Nayagram (ST) Bokul Murmu
221 Gopiballavpur Sushil Ghosh
222 Jhargram Ajay Kumar Sen
223 Keshiary (ST) Mangal Hasda
224 Kharagpur Sadar Dilip Ghosh
225 Narayangarh Krishanpad Roy
226 Sabang Kashinath Bose
227 Pingla Smt. Antra Bhattacharya
228 Kharagpur Gautam Bhattacharya
229 Debra Sukumar Bhuiya
230 Daspur Dipak Pramanik
231 Ghatal (SC) Smt. Anjushree Doloi
232 Chandrakona (SC) Bilas Doloi
233 Garbeta Pradeep Lodha
234 Salboni Dhiman Koley
235 Keshpur (SC) Deepak Parta
236 Medinipur Tusar Mukherjee
237 Binpur (ST) Murari Mohan Baske
238 Bandwan (ST) Labhsen Baske
239 Balrampur Shubash das Goswami
240 Baghmundi Jyotirmay Mahato
241 Joypur Shreepati Mahato
242 Purulia Dr. Soumyadip Saha
243 Manbazar (ST) Smt. Gouri Singh Sardar
244 Kashipur Kamlakant Hasda
245 Para (SC) Samir Bauri
246 Raghunathpur (SC) Subash Mondal
247 Saltora (SC) Snehasish Mondal
248 Chhatna Swapan Mukherjee
249 Ranibandh (ST) Khudiram Tudu
250 Raipur (ST) Sudhanshu Hasda
251 Taldangra Mahadev Kahn
252 Bankura Dr. Subash Sarkar
254 Onda Amar Shakha
255 Bishnupur Nand Dulal Banerjee
256 Katulpur (SC) Tarun Kotal
257 Indus (SC) Nirmal Dhara
258 Sonamukhi (SC) Smt. Debjani Roy
275 Pandabeswar Jiten Chatterjee
276 Durgapur Purba Akhil Mondal
277 Durgapur Paschim Kalyan Dubey
278 Raniganj Manish Sharma
279 Jamurka Santosh Singh
281 Asansol Uttar Nirmal Karmkar
282 Kulti Dr. Ajay Poddar
283 Barabani Amal Ray
285 Suri Joy Banerjee
290 Mayureswar Smt. Locket Chatterjee

 

2nd List:

AC No. AC Name Name of Candidate
1 Mekliganj Dodhiram Roy
2 Mathabhanga Sushil Barman
4 Cooch Behar (Dakshin) Nikhil Ranjan Dey
5 Sitalkuchi Barenchandra Barman
6 Sitai Bhaben Chandra Roy
9 Tufanganj Bibhash Sen Ishore
12 Alipurduars Kushal Chatterjee
13 Falakata Narayan Chandra Mondol
15 Dhupguri Agun Roy
16 Maynaguri Biswajit Roy
17 Jalpaiguri Tapan Roy
21 Nagrakata John Berla
29 Islampur, Uttar Dinajpur Dr. Soumarup Mandol
30 Goalpokhar Debasish Sarkar
31 Chakulia Ashim Mirdha
32 Karandighi Abdul Jalil
33 Hemtabad Bhanu Ram Barman
35 Raiganj Pradeep Kumar Sarkar
36 Itahar Unish Haque
37 Kushmandi Ranjit Roy
39 Balurghat Goutam Chakroborty
41 Gangarampur Sanatan Karmakar
42 Harirampur Phanibhusan Mahato
44 Gazole Sudhanshu Sarkar
45 Chanchal Dipankar Ram
46 Harishchandrapur Showerial Kedia
47 Malatipur Soumitra Sarkar
48 Ratua Sanjoy Kumar Saha
49 Manikchak Sibendu Sekhar Roy
50 Maldah Gopal Ch. Saha
51 English Bazar Suman Banerjee
52 Mothabari Shyam Chand Ghosh
53 Sujapur Nandan Kumar Ghosh
54 Baisnabnagar Swadhin Sarkar
55 Farakka Indranath Upadhyay
56 Samserganj Milan Ghosh
57 Suti Samrat Ghosh
58 Jangipur Sudhan Das
59 Raghunathganj Gulam Modassar (Bapi)
60 Sagardighi Debsharan Ghosh
61 Lalgola Amar Kumar Das
63 Raninagar Prabir Basak
64 Murshidabad Gouri Sankar Ghosh
65 Nabagram Susanta Marjit
66 Khargram Sumata Mondal
67 Burwan Amiya Kumar Das
68 Kandi Binoy Bhusan Das
69 Bharatpur Imon Kalyan Mukharjee
70 Rejinagar Bankim Karmakar
71 Beldanga Alok Ghosh
73 Hariharpara Tulsi Prasad Sukul
74 Nowda Smt. Indrani Mukharjee
75 Domkal Nandadulal Pal
76 Jalangi Chandan Mondal
78 Tehatta Arjun Kumar Biswas
79 Palashipara Bibhash Chandra Mondal
80 Kaliganj Saikat Sarkar
82 Chapra Suthirtha Chakroborty
84 Nabadwip Goutam Pal
85 Krishnanagar Dakshin Mahadev Sarkar
86 Santipur Swapan Das
87 Ranaghat Uttar Paschim Anal Biswas
89 Ranaghat Uttar Purba Nikhil Chandra Sarkar
90 Ranaghat Dakshin Susmit Ranjan Halder
91 Chakdaha Pradip Kumar Sarkar
92 Kalyani Dr. Ranjit Kumar Biswas
93 Haringhata Suresh Sikder
95 Bangaon Uttar K. D. Biswas
96 Bangaon Dakshin Swapan Majumder
101 Ashoknagar Smt. Tanuja Chakroborty
103 Bijpur Smt. Alo Rani Sarkar
104 Naihati Smt. Phalguni Patra
105 Bhatpara R. K Handa
106 Jagatdal Arun Kumar Brahma
107 Noapara Amiya Sarkar
108 Barrackpur Amitabh Roy
109 Khardaha Mahadev Basak
110 Dum Dum Uttar Tapan Chandra Das
111 Panihati Dipak Kumar Kundu
112 Kamarhati Krishanu Mirta
114 Dum Dum Smt. Uma Das Singha
115 Rajarhat New Town Smt. Nupur Ghosh Banerjee
116 Bidhannagar Sushanta Ranjan Pal
117 Rajarhat Gopalpur Dilip Mitra
118 Madhyamgram Debashis Mitra
119 Barasat Smt. Bithika Mondal
120 Deganga Tarun Kanti Ghosh
121 Haroa Manmatha Bachhar
122 Minakhan Jayanto Mondal
125 Basirhat Uttar Tarfan Ali Gazzi
126 Hingalganj Labanya Mandol
127 Gosaba Sanjoy Kumar Nayak
129 Kultali Bikram Naskar
130 Patharpratima Dr. Sridhar Chadra Bagari
131 Kakdwip Kaushik Das
132 Sagar Smt. Sarbari Mukharjee
133 Kulpi Swapan Kumar Halder
134 Raidighi Smt. Sanghamitra Chowdhury
135 Mandirbazar Smt. Adv. Chhandita Majumder
136 Jaynagar Utpal Kumar Mondal
137 Baruipur Purba Amulya Kumar Naskar
138 Canning Paschim Manojit Mandol
139 Canning Purba Sudarshan Goswami
140 Baruipur Paschim Smt. Basab Dutta Banerjee (Bhattacharya)
141 Magrahat Purba Chandan Kumar Naskar
142 Magrahat Paschim Subhas Mandol
143 Diamond Harbour Smt. Krishna Baidya
144 Falta Amarendra Nath Mukharjee
146 Bishnupur, South 24 Parganas Sekhar Naskar
147 Sonarpur Dakshin Prof. Manoranjan Joarddar
148 Bhangar Abani Kumar Mandol
149 Kasba Bikash Debnath
150 Jadavpur Swarup Prasad Ghosh
151 Sonarpur Uttar Satyabrata Dutta
152 Tollyganj Bibekananda Sinha Roy
154 Behala Paschim Hari Krishna Dutta
155 Maheshtala Kartik Chandra Ghosh
156 Budge Budge Uma Sankar Ghosh Dastidar
157 Metiaburuz Sanjoy Singh
158 Kolkata Port Abodh Kishore Gupta
160 Rashbehari Samir Kumar Banerjee
162 Chowranghee Ritesh Tiwari
163 Entally Sudhir Pandey
164 Beleghata Partha Chowdhury
165 Jorasanko Rahul Sinha
166 Shyampukur Som Mondal
167 Maniktala Sunil Roy
168 Kashipur Belgachhia Aditya Tandon
169 Bally Kaushik Chakborty
170 Howrah Uttar Smt. Rupa Ganguly
171 Howrah Madhya Sanjoy Singh
172 Shibpur Ram Prasad Bhattacharjee
173 Howrah Dakshin Smt. Sahana Guha Roy
175 Panchla Bhabani Prasad Roy
176 Uluberia Purba Smt. Papiya Mandol
177 Uluberia Uttar Tapas Khamrui
178 Uluberia Dakshin Somnath Sadhukhan
179 Shyampur Smt. Mousumi Biswas
181 Amta Dr. Suman Sarkar
182 Udaynarayanpur Bholanath Sapui
183 Jagatballavpur Kaushik Mukharjee
184 Domjur Jayanta Das
185 Uttarpara Smt. Krishna Bhattarcharya
187 Champdani Rajkumari Kesri
188 Singur Suren Patra
190 Chunchura Smt. Champa Chakroborty
191 Balagarh Subhash Chandra Halder
192 Pandua Ashok Bhattacharya
193 Saptagram Susanta Sengupta
194 Chanditala Sudipto Chatterjee
195 Jangipara Pasenjit Bag
196 Haripal Ramkrishna Pal
199 Pursurah Subhendu Mukharjee
200 Arambag Murari Bera
201 Goghat Basan Roy
202 Khanakul Bikash Ch. Dolui
203 Tamluk Biswanath Das
204 Panskura Purba Smt. Aparna Laskar
205 Panskura Paschim Bishnupada Kuity
206 Moyna Dr. Sukesh Das
207 Nandakumar Nilanjan Adhikari
208 Mahisadal Prasenjit Samanto
210 Nandigram Bijan Kumar Das
213 Kanthi Uttar Ashim Das
214 Bhagabanpur Prasanta Panda
215 Khejuri Swadesh Patra
216 Kanthi Dakshin Prof. Kamalesh Misra
217 Ramnagar, Purba Medinipur Tapan Kar
218 Egra Smt. Minati Sur
223 Keshiary (ST) Binod Bihari Murmu
242 Purulia Nagendra Nath Ojha
245 Para (SC) Nadiar Chand Bouri
253 Barjora Sujit Agasti
259 Khandakhosh Ashok Santra
261 Raina Kasi Patra
262 Jamalpur Pallab Kumar Roy
263 Manteswar Biswajit Poddar
264 Kalna Newton Majumder
265 Memari Adv. Bishadev Bhattacharya
266 Bardhaman Uttar Prasanta Saha
268 Purbasthali Dakshin Rajib Bhowmik
269 Purbasthali Uttar Swapan Bhattcharjee
270 Katwa Anil Dutta
271 Ketugram Banku Bihari Ghosh
272 Mangalkot Gopal Chattppadhyay
273 Ausgram Sanatan Majhi
274 Galsi Sundar Paswan
284 Dubrajpur Ram Prasad Das
286 Bolpur Dilip Ghosh, Distt. Vice President
288 Labpur Adv. Nirmal Chandra Mandol
289 Sainthia Smt. Priya Saha
291 Rampurhat Dudkumar Mandal
292 Hansan Smt. Rupa Mandol
293 Nalhati Anil Singh

 

3rd List:

AC No. Name of Legislative Assembly Name of Candidate
10 Kumargram (ST) Lues Kujur
11 Kalchini (ST) Vishal Lama
14 Madarihat (ST) Manoj Tigga
18 Rajganj (SC) Bhudharu Ray
19 Dabgram-Phulbari Ratin Bose
20 Mal (ST) Mahesh Baghel
25 Matigara-Naxalbari (SC) Anand Mai Varman
26 Siliguri Dr. Geeta Chatterjee
27 Phansidewa (ST) Durga Murmu
28 Chopra Sajjan Ram Singh
34 Kaliaganj (SC) Rupak Roy
38 Kumarganj Manas Sarkar
40 Tapan (ST) Krishna Kujur
43 Habibpur (ST) Pradeep Vaske

 

4th List:

AC No. AC Name  Name of Candidate
3 Cooch Behar Uttar (SC) Sukumar Roy
7 Dinhata Adv Sachindrananth Adhirkari
8 Natabari (ST) Ali Hussain
62 Bhagabangola Mehebub Alam
74 Nauda Sajal Bhomik
77 Karimpur Subhashis Bhattacharya
83 Krishnanagar Uttar (ST) Chanchal Biswas
94 Bagda (SC) Smt. Biva Majumdar
98 Swarupnagar (SC) Mihir Bagchi
99 Baduria Smt. Debika Mukharjee
100 Habra Govinda Das
113 Baranagar Sunil Dey
128 Basanti (SC) Pankaj Roy
145 Satgachhia Saptorshi Basu
146 Vishunupur Shyama Prasad Haldhar
161 Ballygunge Jiban Sen
162 Taliganj Satyajit Sen
174 Sankrail (SC) Prabhakar Pandit
177 Vleria (Uttar) Anand Pandit
180 Jadavpur Dr. Mohit Roy
189 Chandannagar Tandra Bhattacharya
209 Haldia (SC) Pradeep Bijlee
212 Patashpur Swapan Dutta
260 Burdwan Dakshin Prabal Roy
267 Bhatar Anjan Mukharjee
287 Nanoor (SC) Tarak Saha
294 Murarai Smt. Haitunnisha Bibi

 

3 Seats Allotted for Gorkha Janmukti Morcha Allies:

AC No. Name of Legislative Assembly  Name
22 Kalimpong
23 Darjeeling
24 Kurseong

www.bjp.org


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *