CPI Marxist MP List 2014 State Constituency Wise Lok Sabha Polls


CPI Marxist MP List 2014 State Constituency Wise Lok Sabha Polls:

cpim_mp_list_2014

The Communist Party of India  CPI Marxist party had recently released the list of candidates contesting for the Member of Parliament MP to the 16th Lok Sabha of India General Election 2014.

Here we had listed the State Wise, Constituencies Wise Communist Party of India  CPI Marxist MP contesting candidates name list for the Lok Sabha Polls 2014.

AS per the schedule the Election Commission of India will be conducting the Parliament Election in 9 Phases in the month of April and May 2014 for all the 543 Parliamentary Constituencies across the states of India.

The counting of votes will be done on 16th May 2014 and the party winning MP candidates name list will be announced along with the total votes results.

Communist Party of India  CPI Marxist MP List 2014:

State C.no Constituency Name CPI M MP List 2014
Assam 2 Silchar Rejamond Ali
Assam 6 Barpeta Uddhab Barman
Assam 9 Tezpur Khemraj Chetri
Chhattisgarh 1 Sarguja Surinder Lal Singh
Gujarat 19 Dahod Singhjibhai Katara
Haryana 3 Sirsa Ram Kumar Bahbalpuria
Haryana 4 Hissar Phool Singh Sheokand
Haryana 8 Bhiwani-Mahendragarh Master Sher Singh
Himachal Pradesh 2 Mandi Kushal Bhardwaj
Himachal Pradesh 4 Shimla Jagat Ram
Jharkhand 1 Rajmahal Jyotin Soren
Jharkhand 8 Ranchi Rajinder Singh Munda
Karnataka 17 Dakshina Kannada K. Yadav Shetty
Karnataka 27 Chikballapur G.V. Srirama Reddy
Kerala 1 Kasaragod P. Karunakaran
Kerala 2 Kannur P.K. Sreemathy
Kerala 3 Vadakara A.N. Shamseer
Kerala 5 Kozhikode A. Vijayaraghavan
Kerala 6 Malappuram P.K. Saniaba
Kerala 7 Ponnani V. Abdurahman
Kerala 8 Palakkad M.B. Rajesh
Kerala 9 Alathur P.K. Biju
Kerala 11 Chalakudy Innocent
Kerala 12 Ernakulam Christy Fernandez
Kerala 13 Idukki Joys George
Kerala 15 Alappuzha C.B. Chandrababu
Kerala 17 Pathanamthitta Peelipose Thomas
Kerala 18 Kollam M.A. Baby
Kerala 19 Attingal A. Sampath
Madhya Pradesh 3 Gwalior Akhilesh Yadav
Madhya Pradesh 24 Ratlam Lata Bharbore
Maharashtra 20 Dindori Hemant Waghere
Maharashtra 21 Nashik Tanaji Jaybhave
Maharashtra 22 Palghar Ladak Kharpade
Odisha 20 Berhampur Ali Kishor Patnaik
Punjab 6 Anandpur Sahib Balbir Singh Jadla
Punjab 7 Ludhiana Sukhwinder Singh Sekhon
Rajasthan 1 Ganganagar Pala Ram
Rajasthan 3 Churu Inder Singh Poonia
Rajasthan 5 Sikar Amraram
Tamil Nadu 2 Chennai North U. Vasuki
Tamil Nadu 13 Villupuram G. Anandhan
Tamil Nadu 20 Coimbatore P.R. Natarajan
Tamil Nadu 22 Dindigul N. Pandi
Tamil Nadu 24 Tiruchirappalli S. Sridhar
Tamil Nadu 30 Thanjavur S. Tamilselvi
Tamil Nadu 32 Madurai P. Vikraman
Tamil Nadu 34 Virudhunagar K. Samuel Raj
Tamil Nadu 39 Kanyakumari A.V. Bellarmin
Tripura 1 Tripura West Sankar Prasad Dutta
Tripura 2 Tripura East Jitendra Choudhury
Uttar Pradesh 6 Moradabad Nafeesuddin
Uttar Pradesh 77 Varanasi Hiralal Yadav
Uttarakhand 1 Tehri Garhwal Shiv Prasad Deoli
West Bengal 3 Jalpaiguri Mahendra Kumar Roy
West Bengal 4 Darjeeling Saman Pathak
West Bengal 5 Raiganj Md. Salim
West Bengal 7 Maldaha Uttar Khagen Murmu
West Bengal 8 Maldaha Dakshin Abul Hasnat Khan
West Bengal 9 Jangipur Muzaffar Hossain
West Bengal 11 Murshidabad Badarudzza Khan
West Bengal 12 Krishnanagar Santanu Jha
West Bengal 13 Ranaghat Archna Biswas
West Bengal 14 Bangaon Debesh Das
West Bengal 15 Barrackpur Subhashini Ali
West Bengal 16 Dum Dum Asim Dasgupta
West Bengal 20 Mathurapur Rinku Naskar
West Bengal 21 Diamond Harbour Abul Hasnat
West Bengal 22 Jadavpur Sujan Chakraborty
West Bengal 23 Kolkata Dakshin Nandini Mukherjee
West Bengal 24 Kolkata Uttar Rupa Bagchi
West Bengal 25 Howrah Sreedip Bhattacharya
West Bengal 26 Uluberia Sabiruddin Mollah
West Bengal 27 Sreerampur Tirthankar Roy
West Bengal 28 Hooghly Pradip Saha
West Bengal 29 Arambag Shakti Mohan Malik
West Bengal 30 Tamluk Sk. Ibrahim Ali
West Bengal 31 Kanthi Tapas Sinha
West Bengal 33 Jhargram Pulin Bihari Baske
West Bengal 36 Bankura Basudeb Acharia
West Bengal 37 Bishnupur Susmita Bauri
West Bengal 38 Bardhaman Purba Iswar Chandra Das
West Bengal 39 Bardhaman-Durgapur Sk. Saidul Haque
West Bengal 40 Asansol Bansa Gopal Chowdhury
West Bengal 41 Bolpur Ram Chandra Dome
West Bengal 42 Birbhum Kamre Elahi
Andaman and Nicobar 1 Andaman and Nicobar Islands K.G. Das
Lakshadweep 1 Lakshadweep Muneer

 

http://www.cpim.org/

http://www.cpim.org/elections-2014

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *