Bihar Bye Election 2014 Counting Results Assembly Constituency Wise Winners List


Bihar Bye Election 2014 Counting Results Assembly Constituency Wise Winners List:

Election 2014 India

The Election Commission of India had asked the candidates to make nomination for the Bihar Bye Election 2014 from

26th July 2014 to 2nd August 2014 and the scrutiny of nominations happened on 4th August 2014.

Till 6th August 2014 the withdrawal of candidatures was allowed by the Election Commission of India for the Bihar state Bye Election 2014.

The voting for the 10 Assembly Constituencies of Bihar states like Narkatiyaganj, Rajnagar, Jale, Chapra, Hajipur, Mohiuddin nagar, Parbtta, Bhagalpur, Banka, Mohania was conducted on 21st August 2014 at various polling stations.

The counting of votes done on 25th August 2014 for the 10 Assembly Constituencies of Bihar states by the Election Commission of India.

The final results of party winners name list had been announced with the total votes in the 10 Assembly Constituencies of Bihar states Bye election 2014 by the Election Commission of India.

Bihar Bye Election Assembly Constituencies list:

3 – Narkatiaganj Assembly Constituency Candidates List:

  • FAKHRUDDIN KHAN – Indian National Congress
  • RASHMI VARMA – Bharatiya Janata Party
  • MUKHTAR MIYA – Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation)
  • RAMBHAJU MAHATO – Janvadi Party (Socialist)
  • ANAND KU. SINGH – Independent
  • MD. JAHID HUSSAIN – Independent
  • NIRANJAN MISHRA – Independent
  • NAUSHAD ALAM – Independent
  • BHOT CHATURVEDI – Independent
  • MANJUBALA PATHAK – Independent

37 – Rajnagar (SC) Assembly Constituency Candidates List:

  • RAM PRIT PASWAN – Bharatiya Janata Party
  • RAMA WATAR PASWAN – Rashtriya Janata Dal
  • UTIM PASWAN – Communist Party Of India (Marxist-Leninist) (Liberation)
  • BHOGENDRA PRASAD PASWAN – Bhagidari Party
  • RAM BILAS SADAI – Samajwadi Party
  • LAL PASWAN – Akhil Bhartiya Mithila Party

87 – Jale Assembly Constituency Candidates List:

  • Ahmad Ali Tamanne – Communist Party of India
  • Rishi Mishra – Janata Dal (United)
  • Ramniwas Prasad – Bharatiya Janata Party
  • Naresh Kumar Sah – Janta Dal Rashtravadi
  • Binay Kumar Singh – Samajwadi Party
  • Sadre Alam Khan – Akhil Bhartiya Mithila Party
  • Vijay Kumar Mishra – Independent
  • Bishwanath Chaudhary – Independent
  • Md. Sarfaraz Ansari – Independent

118 – Chapra Assembly Constituency Candidates List:

  • Kanhaiya Singh – Bharatiya Janata Party
  • Randhir Kumar Singh – Rashtriya Janata Dal
  • Santosh Kumar Pandey – Communist Party of India (Marxist)
  • Arpana Devi – Bharatiya Jan Kranti Dal (Democratic)
  • Chandan Gupta alias Chandan Kumar – Bihar Janta Party
  • Krishna Kumar Gupta – Independent
  • Dr. C.N. Gupta – Independent
  • Pritam Kumar – Independent
  • Manoj Kumar Singh – Independent
  • Yogendra Rai – Independent
  • Lalan Prasad – Independent

123 – Hajipur Assembly Constituency Candidates List:

  • Awadhesh Singh – Bharatiya Janata Party
  • Rajinder Roy – Janata Dal (United)
  • Chaturbhuwan Prasad – Loktantrik Party
  • Pradeep Ray – Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation)
  • Manoj K. Gupta – Rashtriya Pragati Party
  • Kishor Kumar – Independent
  • Deo Kumar Chaurasia – Independent
  • Dharmveer Ray – Independent
  • Naresh Kumar Paswan – Independent
  • Nishant Gandhi – Independent
  • Poonam Devi – Independent
  • Ratnesh Kumar – Independent
  • Shiv Ranjan Kumar – Independent
  • Sunil Kumar Sharma – Independent
  • Sunil Ray – Independent

137 – Mohiuddinnagar Assembly Constituency Candidates List:

  • Ajay Kumar Bulganin – Rashtriya Janata Dal
  • Manoj Prasad Sunil – Communist Party of India ( Marxist)
  • Rajesh Kumar Singh – Bharatiya Janata Party
  • Amrendra Kumar Yadav – Samajwadi Party
  • Nagina Sahni – Sarvjan kalyan loktantrik Party
  • Randheer Bhai – – Bajjikanchal vikash party
  • Ajay Kumar Yadav – Independent
  • Radha Krishan Sah – Independent
  • Ram Niwas Ray – Independent
  • Ram Vivek Paswan – Independent
  • Ramashary Thakur – Independent

151 – Parbatta Assembly Constituency Candidates List:

  • Ramanand Prasad Singh – Janata Dal (United)
  • Suheli – Lok Jan Shakti Party
  • Hare Ram Choudhari – Communist Party of India (Marxist)
  • Rakesh Kumar Samajwadi Party
  • Shekhawat Khan – Naya Daur Party
  • Krishna Nand Yadav – Independent
  • Brahamdeo Thakur – Independent
  • Shiv Kumar Mishra – Independent
  • Sanjay Kumar – Independent
  • Sanjay Ram – Independent
  • Satish Prasad Singh – Independent

156 – Bhagalpur Assembly Constituency Candidates List:

  • Ajeet Sharma – Indian National Congress
  • Nabhay Kumar Choudhary – Sri Krishnanagar Colony
  • Khursheed – Samajwadi Party
  • Mukesh Kumar Das – Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation)
  • Ucheshwar Pandit – Independent
  • Kamal Kishore – Independent
  • Gopal Bharti – Independent

161 – Banka Assembly Constituency Candidates List:

  • Iqubal Hussain Ansari – Rashtriya Janata Dal
  • Ram Narayan Mandal – Bharatiya Janata Party
  • Pankaj Kumar – Samajwadi Party
  • Aman Murm – Independent
  • Ali Imam – Independent
  • Manoj Singh – Independent

204 – Mohania (SC) Assembly Constituency Candidates List:

  • Chandra Shekhar Paswan – Janata Dal (United)
  • Niranjan Ram – Bharatiya Janata Party
  • Dukhi Ram – Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation)
  • Ravi Shankar Prasad – Sankhyanupati Bhagidari Party
  • Ram Bahadur Paswan – Samajwadi Party
  • Indrajit Ram – Independent
  • Kamta Paswan – Independent
  • Brajesh Kumar – Independent

www.eci.nic.in
eci.nic.in/eci_main1/ByeElec2014/ByeElecBihar.html
www.ceobihar.nic.in

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *